W ramach projektu Centrum Warte Poznania organizujemy bezpłatne warsztaty rzeźby w drewnie przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Warsztaty odbędą się w trzech cyklach weekendowych w czerwcu i lipcu 2014 na poznańskim Łazarzu. Warsztaty przeznaczone są zarówno dla osób zupełnie początkujących jak i takich, które miały już doświadczenia w pracy rzeźbiarskiej. Uczestnicy przygotowują samodzielnie - z pomocą prowadzących - własne płaskorzeźby lub formy przestrzenne z sezonowanego drewna lipowego.  Warsztaty w drewnie pobudzają twórcze myślenie, a także rozwijają kreatywność uczestników i uczą podstawowych umiejętności w pracy z tym naturalnym materiałem. Celem warsztatów jest zarówno zapoznanie uczestników z technikami i narzędziami pracy w drewnie jak i rozwój wyobraźni przestrzennej poprzez pracę na bryle drewnianej. W rezultacie warsztatów, które obędą się w rożnych przestrzeniach plenerowych Łazarza zostanie zorganizowana wystawa prac uczestników w przestrzeniach dzielnicy, wraz z towarzyszącą jej publikacją. Prowadzenie warsztatów: Łukasz Trusewicz: absolwent Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych UAP, mgr sztuki i technik form użytkowych. Artysta wizualny, performer, autor rzeźb i pomników, także w przestrzeni miejskiej. Uczestnik wystaw i festiwali na całym świecie, założyciel Galerii Raczej w Poznaniu. W warsztatach będzie asystował Maciej Piasecki - mistrz stolarski, amator rzeźby w drewnie z ogromną wiedzą na temat drewna i używanych w jego obróbce narzędzi i materiałów. W ramach warsztatów:
  • miejsce i materiał do pracy (sezonowane drewno lipowe)
  • wzory i przykłady prac
  • narzędzia do pracy (dłuta, nożyki, odbijaki itd.)
Po warsztatach uczestnicy stają się właścicielami własnych, ręcznie wykonanych rzeźb, które zostaną również zaprezentowane na wystawie w przestrzeniach Łazarza. Program obejmuje następujące zagadnienia:
  • rodzaje narzędzi rzeźbiarskich, sposób ich użycia
  • zapoznanie z technikami rzeźby w drewnie
  • przygotowanie projektu rzeźby (rysunki, glina)
  • wstępna obróbka materiału do pracy
  • praca z drewnem - od projektu do wykończenia rzeźby
  • możliwość pracy nad płaskorzeźbą lub rzeźbą pełną
Terminy: 7-8 czerwiec, 28-29 czerwiec, 5-6 lipiec. Jedne warsztaty to jeden weekend - około 14 godzin zajęć. Miejsce warsztatów: Park Wilsona, Park Kasprowicza, Ogród Łazarz * Zapisy: pracownia.lazarska@gmail.com, tel. 609 497 156 Zapisy na każde warsztaty uruchamiane są 10 dni przed ich terminem. Liczba miejsc ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo w jednych warsztatach oznacza obecność w trakcie obu całych dni warsztatowego weekendu. Organizator: Pracownia Łazarska Partnerzy: Klub Krąg, POSIR, dluta.pl, Generator Malta Patroni medialni: lazarz.pl Projekt finansowany przez Miasto Poznań w ramach konkursu Centrum Warte Poznania. W ramach warsztatów również pokaz i możliwość wypróbowania narzędzi do obróbki drewna ze sklepów DLUTA.PL i KIRSCHEN.PL, oraz ważny przez 6 miesięcy rabat 10% w sklepach DLUTA.PL dla uczestników ! * O miejscu warsztatów uczestnicy informowani są mailowo. W przypadku złych warunków atmosferycznych warsztaty odbędą się w siedzibie Pracowni Łazarskiej.